Kedves Szülők!
Minden család életében várva várt, kérdésekkel teli időszak a gyermek iskolakezdése. Összeállításunkkal abban szeretnénk segítséget nyújtani Önöknek, hogy mik az iskolai beiratkozással kapcsolatos teendők, szükséges dokumentumok. Az itt található információk azonban csak kiindulópontként szolgálnak, (hiszen) az igazgató, a pedagógusok készséggel állnak rendelkezésükre.
Mikortól tanköteles a gyermek?
Magyarországon – a Nemzeti Köznevelési Törvényben meghatározottak szerint - minden gyermek köteles az intézményes nevelés-oktatásban részt venni, tankötelezettségét teljesíteni.
2020. január elsejével érdemi változásokat vezetett be a törvénymódosítás a tankötelezettség megkezdésével kapcsolatosan. Nkt. 45.§ módosított (2) bekezdése szerint a gyermek abban az évben, melynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik.
Beiratkozás időpontja:
A beiratkozás az iskolákban országszerte viszonylag egységes időpontban zajlanak, mindig a nevelési-tanév áprilisában történik.
22. § (1) EMMI Az iskolai beiratkozás idejéről, az erről való döntés és a jogorvoslat benyújtásának határidejéről a fenntartó közleményt vagy hirdetményt köteles közzétenni a helyben szokásos módon, a beiratkozás első határnapját megelőzően legalább harminc nappal, amelyet megküld az illetékességi területén működő települési önkormányzatok részére.
(2) Az adott évben tanköteles korba lépő gyermeket a szülő április 1-je és április 30-a között - a tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletben meghatározott, a fenntartó által közleményben vagy hirdetményben közzétett időpontban - köteles beíratni a lakóhelye szerint illetékes vagy a választott iskola első évfolyamára. Amennyiben a választott iskola igazgatója a gyermek felvételét elutasító döntést hoz, a szülő a gyermekét a döntés véglegessé válását követő öt napon belül köteles beíratni a kötelező felvételt biztosító iskola első évfolyamára.
(3) Az adott évben tanköteles korba lépő sajátos nevelési igényű gyermeket a szülő a szakértői bizottság véleményében vagy a tankerületi központ végleges határozatában megjelölt időpontig köteles beíratni a kijelölt iskolába.
(4) Az általános iskola első évfolyamára történő beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat.
Amennyiben van:
- Nevelési Tanácsadó szakvéleménye,
- Szakértői szakvélemény,
- Logopédiai szakvélemény.
A beiratkozást a szülő vagy gondviselő kezdeményezi a kérelem benyújtásával. A jelenleg hatályos jogszabályi előírások szerint az általános iskolákba történő beiratkozás személyes megjelenést és adategyeztetést igényel.
Kétféle módon kezdeményezhető a gyermek beiratkozása
1. Személyes ügyintézéssel, csak papír alapon történő adminisztrációval
A személyes megjelenés során történik a beiratkozáshoz szükséges hatósági igazolványok és dokumentumok eredeti példányának bemutatása is.
Feltétlenül vigyék magukkal az alábbiakat:
- A gyermek nevére kiállított személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány
- A gyermek nevére kiállított lakcímet igazoló hatósági igazolvány
- A gyermek nevére kiállított TAJ kártya
- Sajátos nevelési igényű gyermekek esetében a Szakértői Bizottság szakértői véleménye;
továbbá szükségesek lesznek az alábbi nyilatkozatok is:
- Nyilatkozat közös szülői felügyeleti jog gyakorlásáról
- Nyilatkozat az életvitelszerű ott lakásról
- Nyilatkozat etika, hit- és erkölcstan választásáról
- Adatlap
2. Elektronikus jelentkezés lehetőségével kiegészített adminisztrációval
A személyes ügyintézés gördülékenyebbé tehető, ha előzetesen beküldik az adatokat a KRÉTA rendszer e- Ügyintézés „Beiratkozás Általános Iskolába” (a továbbiakban: BÁI) felületén keresztül.
Az e- Ügyintézés felületen keresztül a regisztráció után indítható a beiratkozási folyamat, a gyermek adatait kitöltve a rendszer által felkínált űrlapon. Emellett az egyes nyilatkozatok a rendszerből szintén letölthetőek, és aláírás után a másolatok feltölthetőek.
Ha nem rendelkeznek KRÉTA belépési azonosítóval, az e- Ügyintézés felületén lehet ideiglenesen regisztrálni, a jobb felső sarokban található Bejelentkezés gombra kattintva, majd a BAI-folyamatot kiválasztva tudják beküldeni a kérelmet a kiválasztott iskolához.
A beiratkozás napján a szülőnek – függetlenül attól, hogy a két jelentkezési mód közül melyiket választotta – meg kell jelennie személyesen az intézményben, és bemutatni a szükséges dokumentumok, illetve nyilatkozatok eredeti példányát!
Hogyan értesülhet a beiratkozás sikerességéről vagy elutasításáról?
Ha a KRÉTA- rendszer e- Ügyintézés felületén a benyújtott kérelem „Határozat kész” státuszt mutat, a Határozat fülön a Megtekintés gombra kattintva tudják a döntésről szóló dokumentumot megtekinteni és letölteni.
Amennyiben a választott iskola igazgatója elutasító döntést hoz, a gyermeket köteles beíratni a döntés véglegessé válását követő öt napon belül a kötelező felvételt biztosító iskola első évfolyamára.
A tankötelezettség megkezdésének elhalasztása
Indokolt esetben a gyermek, a szülő kérelmére és az Oktatási Hivatal ezt támogató döntése alapján, további 1 nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A halasztási kérelem beadási határideje adott év január 18
A nem magyar állampolgárságú kiskorú is tanköteles Magyarországon, amennyiben
a) a menedékjogról szóló törvény rendelkezései szerint a magyar állampolgárokkal azonos jogok illetik meg,
b) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogát Magyarországon gyakorolja,
c) a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozik és bevándorolt vagy letelepedett jogállású, vagy Magyarország területén való tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkezik.
A feltételek meglétét a tanuló nevelési-oktatási intézménybe történő felvételénél igazolni kell.
/Nkt. 92. § (1) /
Külföldön töltött tanulmányi idő
A tanköteles tanuló tanulmányainak külföldön történő folytatását - a tanköteles gyermek nyilvántartása céljából - be kell jelenteni a lakóhely, ennek hiányában tartózkodási hely szerint illetékes köznevelési feladatokat ellátó hatóságának, vagy, ha a tanuló már hazai iskolába beiratkozott, az iskola igazgatójának. A külföldi tanulmányok alatt a tanuló magyarországi tanulói jogviszonya szünetel.
Néhány egyéb fontos tudnivaló
- Az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az iskolába nem íratja be, szabálysértést követ el.
- Az adott évben tanköteles korba lépő sajátos nevelési igényű gyermeket a szakértői véleményben kijelölt iskola hivatalból felveszi.
- Az általános iskolai beiratkozáshoz szükséges dokumentumokat, nyomtatványokat mindkét törvényes képviselő aláírásával ellátva kell benyújtani.
- Ha nem a lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti körzetes iskolába szeretnétek beíratni a gyermeket, akkor is meg kell adnotok a kötelező felvételt biztosító általános iskola nevét és címét is a jelentkezés során.
- A beiratkozás pontos menetéről, egyéb tudnivalókról érdemes az adott általános iskolánál is érdeklődni, illetve az iskolák weblapját és az Oktatási Hivatal oldalait böngészni.